×

Epoksi Uygulamaları için Beton Şartnamesi

Epoksi zemin kaplama uygulaması için iyi bir zemin altyapısına sahip olması çok önemlidir. İyi bir beton altyapı, Epoksi Zemin Kaplamalarının başarısı için temel olan bir dizi parametre ve özelliği tanımlar.

 

Projede alt temel belirtilir, doğru kalınlık, beton cinsi, derz çeşitleri, buhar bariyeri, statik ve dinamik nokta talebi, maruz kalacağı trafik tipi, eğimler, düzlük ve tesviye indeksleri, zeminin temas edebileceği kimyasallar , kürleme türü vb.

 

Bu parametreler sistemin kalınlığını, sistem tipini, kullanılan reçineyi, bitirme detaylarını, doku tipini, takviye tiplerini ve derzlerin işlenmesini vb. tanımlamak için gereklidir.

 

Nem bariyeri

Epoksi Zemin Kaplamaları, toprak neminin buhar şeklinde yüzeye çıktığı ve kaplama ile beton zemin arasında su kabarcıkları oluşturarak yoğunlaştığı, yükselen nem olarak da bilinen ters ozmoz etkisine karşı özellikle hassastır. Bu etki, yüksek su tablası, zemin yüzeyindeki tuz konsantrasyonu vb. gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu yükselen nemi engellemenin bir yolu, beton ile beton arasında yüksek yoğunluklu plastik bir levha ile alt zeminde bir buhar bariyeri oluşturmaktır. Bunun için UNICA, tüm beton zeminlerin uygulanmasında en az 200 mikron kalınlığında çift plastik branda yerleştirilmesini önermektedir. Branda sağlam, deliksiz, yırtıksız, ek yerlerinde 30 cm delinmiş ve alt temel ile beton arasına yerleştirilmiş olmalıdır.

 

Beton

Beton minimum 25 MPa, ancak tercihen 30 MPa basınç dayanımına ve 3.0 fck çekme dayanımına sahip olmalıdır. Her durumda beton, yerleşik havayı ortadan kaldırarak ve yoğunluğu artırarak iyi sıkıştırılmalıdır.

 

Düzlük ve Tesviye

Zemin Düzlüğü İndeksi en az FF 30 olmalıdır.FL tesviye endeksi, müşterinin tasarımını veya özelliklerini karşıladığı sürece Epoksi Zemin Kaplamalarının kullanımını sınırlamaz. Ancak kendiliğinden yayılan reçine sistemlerinde, seviyelendirme bir sınırlayıcı olabilir ve bu nedenle belirtilmelidir. Eğimi %2'nin üzerinde olan beton zeminler için kendiliğinden yayılan sistem uygun değildir.

 

Tavsiye edilen seviyenin altında düzlük ve tesviye oranlarına sahip zeminler, normal olarak yapışma veya dirence zarar vermeden kaplanabilir; Ancak zeminin sahip olacağı parlaklık nedeniyle tesviye ve ondülasyonlar daha görünür olacaktır.

Bu ondülasyonlar, belirli prosedürlerin mevcut olması koşuluyla Epoksi Zemin Kaplamaları ile iyileştirilebilir veya çözülebilir. Kaplamalar tek başına ondülasyon problemlerini çözmez sadece iyileştirebilirler.

 

Yüzey

Beton yüzey herhangi bir parlatma işlemi yapılmadan doğal haliyle bırakılmalıdır.

Finisaj sırasında yüzeye su serpmeyin, böylece yüzeyi zayıflatan a/c faktörünün (su/çimento) artmasını ve değişmesini önleyin.

 

Kür, yüzey sertleştirici ve su yalıtım maddeleri

Tasarım gereksinimlerine uygun olarak kür her zaman nemli olmalıdır. Yüzeyi kirlettiği, yüzeyin hazırlanmasını zorlaştırdığı ve Epoxy Astar performansını azalttığı ve gözenekleri doldurduğu için her türlü kimyasal kürlerden kaçınılmalıdır.

Silikatlar, silikonatlar, florsilikatlar vb. bazlı yüzey sertleştiriciler reçinelerin penetrasyonunu engeller; Bu nedenle kaçınılmalıdır.

Silan, Siloxane vb. bazlı su iticiler kesinlikle tavsiye edilmez. Özellikle formülasyonlarında üretan, epoksi ve PU sistemlerinin zemin yüzeyine nüfuz etmesini önleyecektir.

 

Metalik veya mineral agregaların püskürtülmesi, Korodur ve granititlere benzer yüksek mukavemetli katmanlar Epoksi Zemin Kaplamaların direncine katkıda bulunmazlar, çünkü bu tarz aggregalar reçinenin penetrasyonunu engelleyecektir.

Epoksi Uygulamaları için Beton Şartnamesi
Paylaş
İlgili Haberler