×

Yol Çizgi Boyaları

Yol Çizgi Boyası

Yol çizgi boyası araçların ulaşımına yön veren önemli bir unsur olarak kendini gösterir. Trafikte yol alan araçlar ve sürücülerin dikkatini toplaması için her yolda kendi niteliklerine uygun boya ve çizgi şekilleri yer alır. Bu sayede trafik akışının daha güvenli olması sağlanır. Trafiğin sorunsuz olarak işlemesinde yol boyalarının çok önemli bir görevi vardır. Çok şeritli yolların belirlenmesi, emniyet şeridini oluşturma ve sollama gibi durumlarda araçlara bilgi veren şekiller kazaların önlenmesinde de önemli bir görevi yerine getirir. Tonlarca ağırlıkta aracın sürekli olarak yollarda olduğu düşünülürse kullanılan boyanın özelliğini kaybetmemesi gerekir. Hava durumuna, güneşin etkilerine ve ağır lastiklerin deformasyonuna dayanıklı olan boyalar, güvenli trafik için yolda olan tüm araçlara önemli avantaj sağlar.
 

Yol çizgi boyası özellikle gece yolculuğunda yol takibini yapma konusunda sürücülere avantaj sağlar. Metil metakrilat özellikli (MMA) boyalar, akrilik reçine yapısı ile dirençli ve özelliğini koruyan bir boya çeşididir. Örtücülük özelliği oldukça yüksek olan bu boyalar çok yüksek basınç ve sürtünmelere dayanıklı örnek olarak üretilir. Zorlama ve yıpranmalara karşı çok dirençli olan bu çeşit boyalar, Ultraviyole ışıklara karşı dayanıklı ve uzun ömürlü bir sonuç oluşturur. Tek, çift ve üç kompenantlı olmakla beraber soğuk uygulama özellikli boyalar trafik çizgilerinin yapımında kullanılır. Dış etkenler boya üzerinde solgunluk etkisi yaratır. Özellikle çık fazla güneş sıcağına maruz kalan boyalar zamanla parlaklığını ve orijinal renk tonunu kaybeder. Unica Yol boyası tüm dış etkilere karşı oldukça dirençlidir. En olumsuz hava koşullarında bile bu boyalar özelliğini korumayı başarır.

 

Yol Çizgi Boyası Ne İşe Yarar?

Asfalt boyası trafiğin sağlıklı şekilde akmasına yardımcı olur. Yol şeritlerinin birbirinden ayrılması, zemindeki yol işaretleri, kesik çizgiler ve düz çizgiler bu boyanın kullanılması ile elde edilir. Yol çizgileri kesik olduğunda öndeki aracın soldan geçilmesi söz konusu olur. Virajlı ve ilerisi görülmeyen yollarda bu çizgiler düz ve kesiksiz olur. Böylece öndeki aracın sollaması yapılmaz. Kurallara uyulduğu sürece araçların kaza yapması da söz konusu olmaz.
Şehir içi ve şehirlerarası yollarda trafik çizgileri güvenli ulaşımın teminatlarından biridir. Trafik kuralları açıktır ve yol çizgilerinin anlattığı durumlara sürücülerin riayet etmesi gerekir. Trafik kurallarının korunması ve bu kurallara uyulması kaza riskini düşürerek insanlar için çok faydalı bir sonuç yaratır. Standart ölçülerde çizilen çizgiler yolların nasıl kullanılması gerektiğini sürücülere anlatır. Yıllar boyunca çok dirençli yapısı ile yollarda olan yol çizgisi boyaları yolda bulunan herkes için avantaj yaratır.
Yol çizgi boya, sadece yollarda değil kaldırım ve otopark zemin kaplama yapılan alanlarda da verimli sonuçlar verir. Düzgün hatlarda çizilmiş çizgiler sayesinde hem araç sahiplerinin hem de yayaların emniyetli şekilde bu boyadan yararlanması söz konusu olur. Otoparkların verimli kullanılması ve araçların düzgün şekilde park etmesi için yine bu boyalara ihtiyaç duyulur. Boya kalitesi kadar uygulama kalitesinin de çok önemli olduğuna vurgu yapmak gerekir.

Yol çizgilerini oluşturmak için üretilen boyalar çok sağlam ve uzun ömürlü olmalıdır. İnanılmaz zor koşullara maruz kalan boyalar hava aydınlık veya karanlık olduğu durumlarda sürücülere yön verir. Yolun yapısı, durumu ve bu yola göre ilerleme şartları zemine çizilmiş olan boyanın yapısından anlaşılır. Onlarca ton ağırlığında yük taşıyan araçlar bu çizgiler üzerinde yol alır. Aşırı lastik ağırlığına ve basıncına maruz kalan boyaların her türlü zorluğa karşı dirençli olduğu görülür. Kullanıldığı alanlarda başarılı bir sonuç ortaya koyan yol boyası çeşitleri içinde:
 

  • Otopark çizgi boyası,
  • Yol boyası
  • Yol çizgi boyası
  • Asfalt boyası
  • Epoksi yol çizgi boyası
  • Termoplastik yol çizgi boyası
  • Tek kompenantlı, çift kompenantlı ve üç kompenantlı çizgi boyası gibi modeller bulunur.


Yol boyası yalnızca asfalt üzerinde değil beton gibi sert zeminlerde de güvenle kullanılır. Boyanın yüksek direnci sayesinde kullanım ömrü oldukça uzun olarak insanların karşısına çıkar. Yolda ilerlerken zeminde bulunan boyanın şekline göre araçların pozisyon alması sağlanır. Bu şerit ve boyalı unsurları takip eden sürücüler trafiğin sorunsuz ve güvenli akışına yardımcı olur. Bir diğer şekilde araçların düzgün park etmesi ve tüm trafik unsurlarının kurallara riayet etmesi için yol boyaları kullanılır. Farklı renklerde ve farklı özelliklerde ortaya çıkan bu boyalar can ve mal güvenliği konusunda insanlara güven veren bir sonuç yaratır.

Asfalt boyası, bu boyayı diğer boyalardan ayırır. Çok dirençli ve sağlam olan boya ile araçların geçişi esnasında görünümünü koruyan işaretler kendini gösterir. Binlerce aracın geçtiği yollarda tonlarca ağırlığa dayanıklı ürünler bu kategoride bulunur. Yıllarca kullanıldığı halde yüksek direnci gösteren boya seçenekleri sağlam yapısı sebebiyle kullanıldığı alanda yüksek performans gösterir. Yapışma gücü çok yüksek olan bu boya şiddetli sürtünmelere dayanır ve uzun sürelerde yapıştığı yerde kalarak görevini yerine getirir. Oldukça hızlı şekilde kuruyan bu boyaların uygulaması oldukça kolaydır. Açık havada hemen kuruyan boyalar sertleşir ve çok zaman geçmeden mukavemet kazanır. Baskı ve sürtünmelere karşı yüksek dirence sahip olan bu boyalar trafik düzeninde çok önemli bir görev üstlenir. Yol dikkatini sağlamada yol şeritlerinin çok yüksek katkısı bulunur. Yoldaki değişik ilerleme kuralları ise değişen şeritlerin takibi ile mümkün olur.
 

Boyalar insan hayatındaki en önemli kimyasallardan biridir. renklerin uzun süre olarak kalıcılığını sağlayan boyalar aynı zamanda kullanıldığı zeminde koruyuculuğu temsil eder. Bir takım trafik işaretlerini gösteren boyalara sayesinde insanlar daha güvenli şekilde trafiğe çıkma şansı bulur. Asfalt boyası, incelendiği zaman boya ve kullanım alanları hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Birinci sınıf malzeme ile üretilmiş olan boya tercihleri konusunda size sunulan ürünleri bir fırsat olarak görebilirsiniz kalite ve dayanıklılık gibi konularda sınıfı geçmiş olan boya seçenekleri en ideal tercihler içinde yer alacaktır.

Asfalt boyası renkleri birtakım anlamlar ifade eder ve trafiğe çıkan herkes bu anlamları bilmek zorundadır. Kurallara uygun ve sorunsuz bir trafik akışı için boyaların rengi ve ifade ettiği durumlar büyük önem arz eder. Trafikte sağlıklı ve güvenli ulaşım her zaman en büyük hedeflerden biri olmuştur. Güven ve sorunsuz ulaşım konularında ise trafikte yer alan simge ve çizgiler yol gösterici bir unsur olarak insanların karşısına gelmiştir. Her rengin ve her şeklin önemli bir anlamı bulunur. Bu anlamlara uygun olarak, yapılan ilerleme ile sorunsuz ulaşım konusunda önemli bir avantaj söz konusu olur.
 

Siyah, beyaz, gri, sarı, yeşil mavi ve kırmızı olarak karşınıza gelen yol çizgi boyaları farklı ve önemli anlamlar ifade eder. Trafiğin her alanında zemin boyama için kullanılan ürünler renk ve simge ayrıcalığı ile insanlara bilgi verir. Şekle göre verileri alan ve buna göre kurallara uyan sürücü ve yayalar düzenli trafik akışına katkı sağlamış olur. Burada çok önemli konulardan biri de boyanın orijinal rengini korumasıdır. Asfalt ve beton üzerinde dayanıklı olarak kendini gösteren yol boyaları, zeminde kaldığı sürece görevini yerine getiren bir tercih olarak kendini gösterir.

Sarı Yol Çizgi Boyası

Trafite nizamı sağlamak ve kazaları önlemek amaçlı yapılan çizgi çalışmalarından biri de sarı yol çizgi boyası uygulamasıdır. Park yerlerini belirlemek, trafikteki yol bütünlüğünü araç kullanıcısına göre ayırmak, dönüş şeritlerini belirlemek amaçlı kullanılan Unica sarı yol çizgi boyası, solvent bazlı içeriği, kolay uygulanan ve kolay kuruyan yapısı ile sektörün en kaliteli içeriğine sahip yol çizgi boyasıdır.

Beyaz Asfalt Boyası

Otoyol ve trafik hatlarının belirlenmesinde kullanılan beyaz asfalt boyası, araç yoğunluğunun yaşandığı bölgelerde trafik akışının düzenini sağlamak, park yerlerini tanımlamak, bisiklet, yaya yada engelli geçitlerini belirtmek amaçlı asfalt üzerine uygulanan vinil akrilik kopolimer esasli, tek kompenentli yol çizgi boyalarımızdandır.

Yol çizgi boyası fiyatları satışa sunduğumuz boyanın kalitesi ile tamamen uyum içindedir. Yüksek kaliteli olup aynı zamanda ekonomik olan boya seçeneklerimiz, siz müşterilerimize önelmiş kolaylık sağlayacaktır. Karayolları ve Yerel yönetim kurumları tarafından tercih edilen çoklu siparişlerde rakamların çok daha uygun olarak ortaya çıktığı görülür. Her türlü zorlu koşullara dayanıklı olan boy seçenekleri için ürün kategori sayfalarımız en doğru çözümün adresi olmuştur. Bütçenize ve kullanım şartlarınıza uygun olan boya seçeneklerini sayfalarımızdan tercih edebilirsiniz.
 

Yol çizgi boyası fiyatları bu ürünlerin tedarik edildiği rakamları göstermektedir. Farklı boyut ve ağırlıkta karşınıza gelen boya seçenekleri uygun alışveriş için önemli bir avantaj oluşturur. Büyük varil içinde tedarik edilen boyalar maddi olarak da alıcılarına önemli avantaj sağlar. Güvenilir, kaliteli ve ekonomik boya seçeneklerini elde etmek için sayfalarımızda bulunan ürünler size kolaylık ve fırsat sağlayacaktır.

Asfalt yol çizgi boyası çok genişi bir alanda kullanılır ve varlığı ile insanlara trafik güvenliği sağlar. Genelde ilk akla gelen kesik ve düz asfalt çizgileridir. Farklı şekilde ortaya çıkan her türlü çizginin güvenli trafik için önemli bir anlamı vardır. Kaldırım taşlarının boyanmasında kullanılan boyalar aynı zamanda otopark gibi alanlarda araçlar için düzen sağlayan bir sonuç yaratır. Günlük hayatta insanlar bu dayanıklı boyalara pek çok yerde rastlar. Bisiklet yolu, emniyet şeridi, yaya geçidi, yürüme yolu ve benzer trafik akışı içinde, kaliteli boyaları uygulamalı olarak görmek mümkündür. Boyama işlemi için gelişmiş yöntemlerden ve uzman boya ekiplerinden yardım alınır. Çizgilerin belli standarda uygun ve düz olması çok önemlidir. Bu sayede boyanın kullanım amacına uygun sonuç vermesi söz konusu olur.
 

Asfalt yol çizgi boyası trafiğin akışını ya da bir otoparkın düzenini gösterir. Aslında trafik kurallarının oluşturduğu güven ortamında boyaların ortaya koyduğu çizgiler sağlıklı trafik akışına katkı sağlar. Araçların gideceği istikamet ve döneceği yön konusunda yine bu kaliteli boya ve çizgilerden istifade edilir. Helikopter perdah makinesi ile boyanın en sağlıklı şekilde uygulanması sağlanır. Boya işlemi gerçekleştikten sonra çok avantajlı ve faydalı bir kullanımdan söz etmek mümkün olur.

 

Yol Çizgi Boyası Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yol çizgi boyaları uygulamasına başlanmadan önce havanın yağışlı olmamasına dikkat edilmelidir. Boyanın hemen kuruma özelliği uygulama sonrasında çalışmanın başarıya ulaşmasına yardımcı olacaktır. Hava sıcaklığı ise 5 dereceden az olmamalıdır. Daha önceden kullanılmış olan boyanın temizlenmesi daha sağlıklı sonuç verecektir. Eğer eski boyayı temizleme imkânı yoksa onun üzerine yeni boya uygulamak mümkündür. Genelde püskürtmeli sistem tercih edilirken rulo ve fırça kullanımı ile de boya işlemi gerçekleşebilir.
 

Asfalt boyası kullanırken bu işin uzmanları işin başında olmalıdır. Boya kalitesi ne kadar yüksek olsa da önemli konulardan biri de usta ekiplerin hazır olmasıdır. Ekipman dediğimiz püskürtme makinesi ve boya aparatları, uygulama konusunda insanlara önemli avantaj sağlar. Dirençli ve çabuk kuruyan boyalar özellikle ilk dönemlerde çok parlak ve güzel bir görüntü oluşturacaktır. Çok aşırı sıcaklarda boyanın uygulaması önünde bir engel yoktur. Buna rağmen ılık bir havanın tercihi ile daha isabetli bir karar verilmiş olur. Boya miktarını doğru ayarlamak ve doğru ekipmanı tercih etmek boyanın kalitesini artırır.