×

Binder, Endüstriyel Zemin Kaplama Sektöründe Yenilikçi Çözümler Sunuyor

Binder, Endüstriyel Zemin Kaplama Sektöründe Yenilikçi Çözümler Sunuyor

Çift komponentli poliüretan yapıştırıcı olarak binder, endüstriyel zemin kaplama sektöründe bağlayıcı ve yapıştırıcı malzeme olarak kullanılmaktadır. Poliüretan (PU yapıştırıcı) olarak kullanılan bu bağlayıcı unsur, yüksek kavrama ve tutunma gücü ile uzun ömürlü ve kullanışlı sonuçlar vermektedir. İzolasyon astarı, polizolan astar ve konsantre astar olarak da bilinen binderler, fiziksel ve kimyasal olarak iki malzemeyi bir arada tutma ve kaynaştırma özelliğine sahip, yapıştırıcılardır.

 

Poliüretan Bağlayıcı (Binder) Nedir?

PU bağlayıcı binder, uygulandığı alana ve zemine sıkı tutunma özelliği gösteren, zemin ve kaplama arasında iyi bir yalıtım ve tutunma sağlayan sentetik polimer yapıştırıcı unsurlardır. Yapıştırıcı özelliği üst düzeyde olan bu ürün, özellikle zemin kaplama ve yalıtım uygulamalarında dayanıklılığı ile öne çıkmaktadır. Bağlayıcı niteliği ile mekân yalıtımında ve zemin kaplama uygulamalarında önemli avantajlar ortaya çıkarmakta, kısa sürede kavrama ve kuruma özelliği göstermektedir. Uygulaması zahmetsiz ve kolay olan bu ürün, pek çok endüstride kullanılmaktadır. Endüstriyel zemin, inşaat, otomotiv ve tekstil sektöründe farklı uygulamalarda bağlayıcı ve yapıştırıcı olarak kullanılan binderler, geniş sıcaklık aralığında uygulanabilmesi, kimyasal maddelere ve suya dayanıklı özellikleri ile de muadillerine kıyasla çok daha fazla kullanım avantajı sağlamaktadır.

 

Ürün Özellikleri

Çok yönlü bir kullanım imkânına sahip olan çift komponentli poliüretan yapıştırıcı gelişmiş yapı kimyasalları içindedir. Kullanması çok kolay olan ürün sertleştikten sonra yıllar boyunca binalara direnç katar. Poliüretan binder, küf nem ve rutubete karşı tedbir amaçlı olarak kendini gösterir. Özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

•           Solvent içermez

•           Elastik yapıya sahiptir

•           Yırtılmaz ve dayanıklıdır

•           Zorlu iklim koşullarına karşı dirençlidir ve koruma sağlar

•           Spor zeminleri için doğru tercihtir

•           Uygun kürlenme süresine sahiptir

•           Suya dayanıklıdır

•           Neme karşı dirençlidir

•           Uygulaması oldukça kolaydır

•           İki komponent özelliklidir

•           Tiksoprotik bir malzemedir

Çok özellikli olan ürünler kullanıldığı her yerde güven verir.

 

Kauçuk Bağlayıcı Ve Poliüretan Yapıştırıcı Arasındaki Farklar

Kauçuk bağlayıcı olarak da bilinen PU yapıştırıcı gelişmiş ve dayanıklı bir bütünlük sağlar. Nem ile kürlenen bu ürünler maliyet performans değerlendirmesinde oldukça olumlu sonuç verir. Başlıkta bahsettiğimiz her iki malzeme da aslında aynı malzemedir. Kauçuk bağlayıcılar genellikle poliüretan, epoksi veya akrilik gibi malzemelerden yapılır. Poliüretan bağlayıcılar, en yaygın kullanılan kauçuk bağlayıcı türüdür. Mukavemetli ve esnektirler ve dilenen sıcaklık aralığında kullanılabilirler. Epoksi bağlayıcılar, özellikle yüksek sıcaklıklarda veya kimyasallara maruz kalma koşullarında kullanım için uygundur. Akrilik bağlayıcılar, diğer bağlayıcı türlerine göre daha ucuzdur ve daha hızlı kurur. Bu da zamandan ve iş yükünden tasarruf olarak avantaj sağlamaktadır.

 

Poliüretan Bağlayıcı Binder Zemin Kaplama Uygulamalarında En İyi Yapıştırıcı Seçeneğidir.

Poliüretan yapıştırıcı geniş bir sektörel alanda kullanılır. Yalıtkan ve dirençli olmanın yanı sıra, bu ürünü koruyucu bir malzeme olarak da görebiliriz. Binder kullanım alanları şu şekildedir:

•           Spor salonlarında zemin oluşumunda

•           İnşaatlarda dış mekânlarda

•           Beton yapılarda

•           İç ve dış duvarlarda

•           Sıva üzerinde

•           Gaz beton uygulamasında

•           Yürüyüş alanlarında

•           Dekoratif yapılarda

•           Gürültü sönümlemesi gereken yerlerde

Bu güvenilir malzemeyi kullanmadan önce yüzeylerde ustalar gerekli çalışmaları yapar. Astar olarak ve yapıştırıcı olarak uygulamalarda inceltme şartlarının doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Poliüretan yapıştırıcı fiyaları hakkında detaylı bilgi almak, yüksek kalite, birinici sınıf işçilik ve göz alıcı zemin kaplamalar ortaya çıkarmak için UNİCA farkından yararlanabilir, hizmet ayrıcalıklarımız ile tanışabilirsiniz.

 

Poliüretan Bağlayıcı Binder Dayanıklılığın Sırrı

Elastik özellikli ve darbeye karşı dayanıklı olan poliüretan binder, günümüzde ve gelecekte dayanıklılığın sırrı olmaya devam edecek. Daha sağlam yapı ve mekânlar için yapı kimyasallarının gelişimi sürmektedir. Yapıştırıcı teknolojisinin son noktası olan binder, insanlara güven vermiştir. Yaşam ve mekân kalitesini artıran bu kaliteli ürünler, çok uzun süre dayanıklılığı ile insanları olumlu yönde destekleyecektir. Elastikiyet gücü yüksek, maksimum dayanıklılık, kimyasal, su, ve termal oluşumlara karşı dirençli ham maddesi ile poliüretan bağlayıcı binderler, yalıtım, yapıştırma ve zemin kaplamaların en'leri ve olmazsa olmazı arasında yer almaya devam edecektir.

Binder, Endüstriyel Zemin Kaplama Sektöründe Yenilikçi Çözümler Sunuyor
Paylaş
İlgili Haberler