×

PAVERCOAT 43_100 Yeni Nesil Zemin Boyası

PAVERCOAT 43/100

Düşük VOC Boya ve Kaplamalar

 

Boyalar, çok yönlü ve uygun fiyatlı bir dekorasyon seçeneğidir, ancak bir dezavantaja sahiptir - kimyasal içerik ve kokusu. Bunun nedeni ise boya bileşenlerinin uçucu organik kimyasallar içermesidir. Bunları kısaca VOC( Uçucu Organik Komponentler) diye adlandırıyoruz.Yüksek VOC içeriğine sahip boyalar göz tahrişi, burun ve boğaz tahrişi, baş ağrısı, koordinasyon kaybı ve mide bulantısı gibi çeşitli tıbbi sorunlara neden olabilir. Karaciğerinize, böbreklerinize ve merkezi sinir sisteminize bile zarar verebilirler. Bu bileşiklerin bazılarının insanlarda kansere neden olduğu bilinmektedir.

 

Boya endüstrisi, son yıllarda tüketici bilincinin artması ve konvansiyonel boyaların bilinen yüksek VOC içermesi nedeniyle çevre koruma örgütlerinin tepkilerine karşılık Düşük VOC ve VOC içermeyen boyaları piyasaya sürerek bu tepkilere yanıt verdi. Böylece düşük VOC veya VOC içermeyen boyaların üretimi  ve yaygınlaşması toplumun ve çevrenin sağlığı için tartışılmaz olduğu konusunda toplumu bilinçlendirmeye başladı.

 

VOC'ler, kolaylıkla buharlaşan hidrojen ve karbon içeren organik kimyasallardan oluşur.

Günümüzde ki EPA regülasyonlarına göre ; Geleneksel boya standartları, iç alan boyalar için litre başına 250 g VOC ve dış alan yüzeylerde litre başına 380 gramdır. Düşük VOC astar ve sonkat boyalarda hem iç hem de dış alanlar için litre başına 50 gramdan daha düşüktür. Litre başına  5 gramdan daha az VOC içeren astar ve sonkatlar sıfır VOC olarak sınıflandırılır.

 

Boya ve kaplamalar üreticileri, talebin yakın gelecekte ki ana itici gücü olarak düşük VOC ve sıfır VOC ürünleri dikkate almaktadır. Global Industry Analysts (GIA) son zamanlarda lateks kaplamalar üzerine bir trend raporu yayınladı. Rapora göre, düşük VOC boya ve kaplamalar için artan talep Lateks bazlı reçinelerin de talebini arttıryor. Yüksek VOC  içeren boyaların sağlık tehlikeleri konusunda artan bilinç ve çevre dostu boyalar için artan talebin yol açtığı güçlü bir büyüme lateks bazlı boya ve kaplamaları pazarının ciddi bir şekilde artacağını gösteriyor.

 

Lateks boya ve kaplamalar veya su bazlı emülsiyon kaplamalar, sıvı fazda parçacıkları ayrı tutmak için bir emülsiyon yapıcı ile kaplanan çeşitli termoplastik reçine parçacıklarını içerir. Düşük VOC'ler içeren boyalar ve kaplamalar için artan talep ve VOC ile ilgili sıkı çevre ve sağlık güvenlik düzenlemelerinin uygulanmasının pazar büyümesine yönlendirmesi öngörülmektedir. Düşük koku ve sıfır VOC içeriği gibi özellikler, lateks boya ve kaplamalarını özellikle endüstriyel uygulamaları için avantajlı hale getirmektedir.

 

 

UNİCA, Düşük VOC'li boya ve kaplamalar konusunda son iki yıldan beri önemli bir gelişme göstererek bir program çerçevesinde ürün gamını düşük VOC ve VOC içermeyen ürünlere dönüştürmek için çalışma başlatmış olup, halen ürettiği düşük VOC ürünlerin yanısıra önümüzde ki 2-3 yıl içerisinde endüstriyel, spor ve özel amaçlı boyalar üretiminin çok büyük bir bölümünü Su bazlı , Solvent içermeyen, düşük VOC ve sıfır VOC ürünlere dönüştürmeyi hedeflemektedir.

 

Bu kapsamda Ar-Ge çalışmalarını 2016 yılı sonunda bitirdiğimiz ve 2017 başında piyasaya sunduğumuz düşük VOC'li ürünümüz Epoxy Modifiye Akrilik Latex bazlı PAVERCOAT 43/100 ürünümüzden bahsetmek isteriz. PAVERCOAT 43/100 iki komponentli yeni teknoloji  özellikle baskılı yada baskısız asfalt/beton zeminler üzerinde uygulanmak üzere geliştirilmiş su bazlı epoksi modifiye akrilik bir kaplamadır.

Sistem endüstriyel ve spor zemin kaplamaları için hem düşük VOC hem de kimyasal ve mekanik performans açısından geleneksel lateks kaplamalardan çok daha iyi özellikler gösterir. Ayrıca günümüzde önemli bir kriter olan yüksek SRI(Solar Reflective Index) değerine sahip olması LEED kriterlerine uyum açısından önemli bir ölçüdür.

 

PAVERCOAT 43/100 ü diğer standart su bazlı kaplamalardan farklı kılan bir özelliği de ürünün ıslak ortamlarda da dayanımının yüksek olmasıdır.

 

Esnek bir kaplama olup mükemmel yapışma performansı ve % uzama özelliği ile asfalt ve beton  zeminlere uyum gösterir , çatlamaz.

 

Atmosferik ve iklim  şartlarıın oluşturduğu zararlı UV oksidasyonundan asfaltı koruyarak asfaltın ömrünü uzatır.

 

Ürün yazımızın konusu olan  EPA kriterlerini karşılayan düşük VOC( Organik Uçucu Komponent) değerlerine sahiptir ve bu değer 47 g/litredir. Bu sebeple gerek uygulama sırasında gerekse uygulamadan sonra hoş olmayan koku oluşmaz. Akrilik lateks bazlı bir ürün olup insan ve araç trafiğine uygun olup yüksek ovalama direncine sahip bir kaplamadır.

 

Sistem yaygın olarak kullanılan akrilik veya kauçuk kaplamaların gerek uygulama zorluğu gerekse yüksek maliyetleri açısından hızla tüm dünya da alternatif bir sistem olma ya başlamıştır. Amerika, Avusturalya ve Kanada başta olmak üzere günümüzde Asfalt araç park alanları, Yaya geçitleri, Bordürler, Yaya yürüyüş yolları, Parkurlar, Bisiklet yolları, Meydanlar, Giriş, Yön işaretleri,Asfalt koruma amaçlı uygulamalarda yeni nesil bir kaplama ve boya sistemi olarak kullanılmaktadır.

PAVERCOAT 43_100 Yeni Nesil Zemin Boyası
Paylaş
İlgili Haberler